Глава района Рягат Хусаинов провел внеочередное заседание комиссий СПЭК, КЧС и ПБ

2020 елның 5 августы, чәршәмбе

Бүген Лениногорск районы Башлыгы Рәгать Хөсәенов чираттан тыш СПЭК, КЧС һәм ПБ утырышы үткәрде.

Киңәшмәдә Россия Эчке эшләр министрлыгының Лениногорск районы буенча полиция бүлеге башлыгы урынбасары, полиция майоры Алексеев А.В., авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе вәкиле, "Лениногорск РДВБ» ДБУ башлыгы Әхмәтов Р. Х., «Рысь» ҖЧҖ җитәкчесе Вәлиуллин Л. М., авыл хуҗалыгы предприятиеләре җитәкчеләре, дуңгызчылык продукциясен сату белән шөгыльләнүче предприятиеләр вәкилләре катнашты.

«Татарстан Республикасы Лениногорск муниципаль районы территориясенә АЧС үтеп керүне һәм таралуны булдырмау чаралары турында» доклад белән «Лениногорск район дәүләт ветеринария берләшмәсе» ДБУ башлыгы Рашат Әхмәтов чыгыш ясады.

Рашат Әхмәтов куркыныч чирнең Татарстан чикләренә якын килүен әйтте.

"Лениногорск районы территориясенә куркыныч чирне булдырмас өчен һәм дуңгызларның баш санын саклап калу өчен, ветеринария хезмәте шәхси ярдәмче хуҗаларга РФ имин булмаган субъектларыннан АЧС кертүне булдырмау буенча чаралар күрергә тәкъдим итә. Зоогигиена нормалары таләпләрен һәм дуңгызларны тоту кагыйдәләрен үтәү мөһим, алар хайваннарның сәламәтлеген сакларга һәм икътисадый югалтуларны булдырмаска ярдәм итәчәк. Лениногорск районы дуңгызчылык хуҗалыкларының һәм шәхси ярдәмче хуҗалыкларның "ябык типтагы" предприятиеләрнең режимын үтәү буенча чараларны үтәү дә тайпылышсыз", - дип билгеләп үтте Рашат Әхмәтов.

Район башлыгы Рәгать Хөсәенов ветеринария берләшмәсенә, авыл җирлекләре башлыкларына, авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсенә даими рәвештә дуңгызчылык хуҗалыкларының эшче персоналына инструктажлар үткәрергә, контроль астында булган йөкләрне санкцияләнмәгән рәвештә ташуны булдырмау буенча чаралар үткәрүне, шулай ук әлеге продукцияне билгеләнмәгән урыннарда сатуны тәэмин итәргә, Лениногорск муниципаль районының барлык дуңгызларның баш саны классик чумасына каршы вакцинация үткәрүне тәэмин итәргә кушты.,

«Россия Федерациясенең көньяк регионнарыннан, Самара өлкәсеннән һәм Ульяновск өлкәсеннән килгән йөкләргә аерым игътибар бирергә кирәк. Лениногорск муниципаль районы территориясендә гадәттән тыш хәлләрне булдырмауга юнәлдерелгән үз вакытында чаралар күрү өчен шәхси җаваплылыкны көчәйтергә», - дип билгеләп үтте Рәгать Хөсәенов.

Авыру кеше сәламәтлеге өчен куркыныч тудырмый, әмма дуңгызчылык өчен бик куркыныч, чөнки авыру дәвалауга һәм вакцинопрофилактикага бирелми.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: