Лениногорск районы башлыгы Рәгать Хөсәенов район эшмәкәрләре белән очрашты

2021 елның 30 апреле, җомга

Мәгариф идарәсенең актлар залында Лениногорск районы башлыгы Рәгать Хөсәенов катнашында Лениногорск районы бизнес-җәмәгатьчелеге белән очрашу узды.

Очрашуда Лениногорск районы территориясендә кече һәм урта бизнесны үстерү мөмкинлекләре турында фикер алыштылар.

Эшкуарларга кече һәм урта бизнес субъектларына кирәкле ярдәм һәм һәрьяклы ярдәм күрсәтергә тиешле төрле проектлар һәм программалар турында мәгълүмат бирелде.

Кече һәм урта эшкуарлыкка ярдәм итү чаралары турында Лениногорск районы Башкарма комитеты җитәкчесенең беренче урынбасары Гөлназ Иванова сөйләде.

Салым салуның патент системасына кертелә торган үзгәрешләр турында Федераль салым хезмәтенең 17 нче санлы районара бүлеге исәп-хисап һәм салым түләүчеләр белән эшләү бүлегенең баш инспекторы Эльвира Садретдинова чыгыш ясады.

Аннары авыл хуҗалыгы өлкәсендә бизнеска ярдәм итү чаралары, бизнес өчен банк продуктлары, хезмәт базарындагы вәзгыять, кече бизнесны икътисади исәпкә алу турында сөйләделәр. Эшмәкәрләр сораулар бирделәр.

Лениногорск шәһәре халыкны эш белән тәэмин итү үзәге директоры Лилия Шаһиева катнашучыларга хезмәт законнарын үтәү, минималь хезмәт хакы күләме, хезмәт законнарын һәм хезмәт хокукы нормаларын үз эченә алган башка норматив-хокукый актларны бозган өчен административ җаваплылык, пенсия алды яшендәге гражданнарны эш белән тәэмин итүгә юнәлдерелгән чаралар турында сөйләде.

«Кече һәм урта эшмәкәрлекне үстерү социаль проблемаларны гына хәл итеп калмыйча, районның, республиканың һәм тулаем дәүләтнең икътисади үсеше өчен дә нигез булып тора. Эшлекле климатны һәм эшлекле активлыкны арттыру максатыннан безнең өстенлекле бурычлар исәбенә эшкуарлык климатын камилләштерү, кече һәм урта бизнесның тотрыклы үсеше өчен шартлар тудыру керә. Район икътисадында бизнесның төрле масштаблары тәкъдим ителгән. Безнең төп бурыч-мөмкин кадәр күбрәк кече һәм урта эшмәкәрлек субъектлары булдыру, гамәлдәгеләрен саклап калу һәм үстерү. Кече һәм урта бизнесны үстерү һәм аңа ярдәм итү безнең өчен өстенлекле юнәлешләрнең берсе һәм без бу юнәлештә эшне дәвам итәчәкбез", - дип билгеләп үтте Лениногорск районы башлыгы Рәгать Хөсәенов.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: