Яңа буын агробизнесы

2024 елның 23 апреле, сишәмбе

Россия Авыл яшьләре берлеге «Мәктәп агростартапы»конкурсына старт бирде. Ул Россельхозбанк ярдәме белән РССМ һәм Росмолодежның «Авыл өчен кадрлар» программасы кысаларында гамәлгә ашырыла.

Катнашуга 14 яшьтән 18 яшькә кадәрге мәктәп укучыларыннан командалар чакырыла.

Конкурс 4 этапта узачак, шуларның өчесе дистанцион форматта узачак. Конкурста катнашу өчен гаризаны 31 майга кадәр молодежьсела.рф сайтында «авыл агростартапы» проектының бүлегендә тапшырырга мөмкин . Беренче этапта катнашучыларга оештыручы сайтында үзләренең бизнес-планын тасвирлап гариза язарга туры киләчәк, ул хакимият органнары, агросәнәгать комплексы өлкәсендәге бизнес-структуралар, фәнни берләшмә, тармак берлекләре һәм башка компетентлы оешмалардан торган профессиональ жюри тарафыннан бәяләнәчәк.

Икенче этапта катнашучыларга профильле спикерлар һәм оешмаларны җәлеп итеп гамәлгә ашырыла торган эшмәкәрлек буенча онлайн-курс булачак. Онлайн-курс программасын уңышлы үзләштергән барлык тыңлаучыларга исемле электрон сертификатны бушату мөмкинлеге ачылачак. Бу этапта командалар региональ, өченче, этапта катнашу өчен бизнес-планнар төзиләр.

Конкурсның өченче этабында Экспертлар советы гаризаларны бәяли:

проектның икътисади нәтиҗәлелеге, бизнес-планның нигезлелеге, эшкәртү дәрәҗәсе;
җирлеккә бәйләнеш, территориянең уникаль потенциалын куллану(махсуслашуны һәм кооперация мөмкинлекләрен исәпкә алып);
инвестицияләр җәлеп итү, дәүләт ярдәме, җәлеп ителгән чыганаклар һәм ресурсларның төрлелеге;
авыл территорияләре өчен бизнес идеясенең оригинальлеге һәм перспективалылыгы.

100дән артык катнашучы 2024 елның ноябрендә конкурсның финалында катнашырга чакырылачак, анда аларга үз продуктларын, бизнес-планнарын һәм логотипларын оригиналь рәвештә тәкъдим итәргә, шулай ук конкурс экспертларыннан блиц-сораштыру узарга кирәк булачак. Җиңүчеләр проектны оештыручылардан дипломнар һәм истәлекле бүләкләр белән бүләкләнәчәк. Шул исәптән, җиңүчеләр командалары учреждениеләренә авыл хуҗалыгы теплицалары һәм авыл бизнесы өчен кирәкле кораллар җыелмалары бүләк ителәчәк.

Онлайн-курсларга 30 сентябрьгә кадәр Россия авыл яшьләре берлеге сайтында теркәлергә кирәк https://молодежьсела.рф/. ә конкурста катнашырга теләүчеләргә 1 майга кадәр сылтама буенча гариза калдырырга кирәк https://edu.rssm.su/

Белемеңне киңәйтү мөмкинлеген кулдан ычкындырма һәм мәктәп елларында ук авылда үз бизнесыңны башла!

Конкурс Россельхозбанк ярдәме белән РССМ һәм Росмолодежьның «Авыл өчен кадрлар» программасы кысаларында гамәлгә ашырыла.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: