Лениногорскида ат-автомобиль узышы узды

2022 елның 18 мае, чәршәмбе

Бүген Лениногорскида Идел буе Болгарында Ислам динен рәсми кабул итүгә 1100 ел тулуга, Бөтендөнья татар конгрессының 30 еллыгына багышланган уникаль ат-автомобиль узышында катнашучы инвалид спортчылар хәрәкәте активистлары булып китте.

Инвалид-спортчыларның ат йөреше Тукай районы Биклән авылыннан башланып, Лениногорск шәһәре-Чирмешән - Биләр авылы - Болгар шәһәре маршруты буенча узачак. Мондый йөгерешнең максаты-инвалидларны җәмгыятьнең тулы кыйммәтле әгъзалары буларак раслау, спорт һәм актив яшәү рәвешенә тарту, Идел буе Болгарында Ислам динен кабул итүгә бәйле тарихи вакыйгаларны торгызу. Йөгерештә катнашучылар спорт һәм мәдәни чаралар, дини йолалар, тарихи-мәдәни темаларга лекцияләр һәм әңгәмәләр уздырачак.

Тукай районында Биклән авылында старт алган кунаклар белән очрашу Никахлашу сарае каршындагы мәйданчыкта узды.

Чарада Лениногорск шәһәре Башлыгы урынбасары Гөлфирә Рафикова, Лениногорск районы Башкарма комитеты җитәкчесенең социаль мәсьәләләр буенча урынбасары Владимир Друк, Бөтендөнья татар конгрессы Лениногорск районы буенча вәкиле Миләүшә Идиятова, предприятие һәм оешма, иҗтимагый оешма җитәкчеләре, Лениногорск халкы катнашты.

Беренче булып «Идел-Урал» инвалид-спортчылар Хәйрия фонды җитәкчесе Рәкыйт Әбделманов чыгыш ясады. «Ат-автомобиль узышында катнашучылар Идел буе Болгарында Ислам дине барлыкка килү  һәм мөселман дөньясы өчен бу вакыйганың роле турында сөйләячәк, төрле чыгышлар булачак", - дип билгеләп үтте Рәкыйт Әбделманов.

Тукай районы делегациясенә сәламләү сүзе белән Лениногорск районы җитәкчесенең социаль мәсьәләләр буенча урынбасары Владимир Друк мөрәҗәгать итте.

Ул кунакларга Лениногорскига килүләре өчен рәхмәт белдерде, барысына да сәламәтлек һәм республика территориясе буйлап уңышлы узуларын теләде.

Алга таба делегация,  атлар, дөяләр белән бергә, Ленин урамы буйлап уздылар.

Мәдәният сараенда чара кунаклары катнашында мәдәни программа булды. Татар телендә җырлар һәм шигырьләр яңгырады, чыгышлар булды. Чара шахмат турниры белән тәмамланды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: